Kuleri

Filteri
Filteri:

2 Artikala

Silazno
po strani

Kuleri za procesore i kućišta - evo šta treba znati pre kupovine

Kuleri služe održavanju optimalnih temperatura i osiguranju dugovečnosti i performansi računara. Kuleri za procesore su specifično dizajnirani da hlade procesor, dok kuleri za kućišta (ventilatori) pomažu u regulaciji ukupne temperature unutar kućišta računara poboljšanjem protoka vazduha.

Primarna funkcija kulera je da rasprši toplotu koju generišu različite komponente, posebno procesor, koji može proizvesti značajne količine toplote tokom rada. Pravilno hlađenje sprečava pregrevanje, koje može dovesti do termalnog zagušenja, smanjenih performansi i potencijalnog oštećenja komponenti.

Kuleri rade tako što prebacuju toplotu sa komponente na okolni vazduh ili tečnost. Vazdušni kuleri koriste hladnjake i ventilatore da pomere toplotu sa procesora u vazduh, dok tečni kuleri koriste kombinaciju vodenih blokova, pumpi, radijatora i ventilatora da prebacuju toplotu sa procesora na tečnost, koja se zatim hladi i recirkuliše.

Da bi računarski sistm bio u punom potencijalu, bez usporavanja, i u tihom radu, onda je dobro odabran kuler pun pogodak - on može da podnese termalni izlaz/temperaturu CPU-a, bilo da je na fabričkim postavkama ili kada je overklokovan.

Vrste kulera za procesore

  1. Vazdušni kuleri
    • Komponente: Hladnjak i ventilator(i).
    • Kako rade: Hladnjak apsorbuje toplotu sa procesora, a ventilator(i) disipiraju ovu toplotu u vazduh.
    • Prednosti: Obično su povoljniji i lakši za instalaciju.
    • Buka: Mogu biti bučni, posebno pod opterećenjem, zbog ventilatora.
  2. Zatvoreni sistemi ili All-in-One (AIO) tečni kuleri
    • Komponente: Vodeni blok, pumpa, radijator i ventilator(i).
    • Kako rade: Vodeni blok apsorbuje toplotu sa procesora, a pumpa cirkuliše tečnost kroz radijator, gde ventilatori disipiraju toplotu.
    • Prednosti: Generalno bolji učinak hlađenja i tiši rad u poređenju sa vazdušnim kulerima.
    • Buka: Obično su tiši, ali pumpa ponekad može proizvoditi buku.
  3. Prilagođeni/otvoreni sistemi tečnog hlađenja
    • Komponente: Prilagodljivi vodeni blokovi, rezervoari, pumpe, cevovodi, radijatori i ventilatori.
    • Kako rade: Slično AIO kulerima, ali potpuno prilagodljivi za superioran učinak hlađenja i estetski izgled.
    • Prednosti: Izuzetan učinak hlađenja, prilagodljiv izgled i potencijalno niži nivoi buke.
    • Buka: Mogu biti veoma tihi ako se koriste visokokvalitetne komponente, ali složenost postavke i održavanje su veći.

Da li odabrati vazdušno ili tečno hlađenje?

Vazdušno hlađenje je povoljnije, lakše za instalaciju i održavanje, i generalno dovoljno za većinu standardnih konfiguracija. Dolaze u svim oblicima i veličinama i različitih kapaciteta za odvođenje toplote (oznaka TDP).

Mane su mu što može ograničiti kompatibilnost sa nekim kućištima, i može biti bučnije pod velikim opterećenjem.

Superioran učinak hlađenja karakterističan je za tečno hlađenje, posebno za overklokovane sisteme, i obično ga odlikuje tiši rad zbog ventilatora koji rade na nižim brzinama. Međutim, skuplji su i složeniji za instalaciju, a moguća su i curenja (iako retko kod AIO sistema).

Videćeš da vrhunski vazdušni kuleri pariraju mnogim all-in-one (AIO) tečnim hladnjacima koji su stekli veliku popularnost poslednjih godina.

AIO kuleri ne iniciraju sečenje i postavljanje prilagođenih cevi i održavanja nivoa rashladne tečnosti nakon postavljanja. Ovi kuleri su s vremenom postali i otporni na curenje tokom godina i lakši za instalaciju. Mana je to što ima treba prostora za radijator, pa im treba kućište nego za neke vazdušne kulere.

Ukoliko visokokvalitetni vazdušni kuleri ili AIO nije dovoljan za brzinu sistema koju želiš da ostvariš, onda pređi na prilagođeni sistem hlađenja sa većim radijatorima sposobnim za uklanjanje još više toplote iz sistema. 

Kuleri za kućišta

Kuleri za kućišta, ili ventilatori, su ključni za održavanje ukupnog protoka vazduha unutar kućišta računara. Pomažu u izbacivanju toplog vazduha iz kućišta i unošenju hladnog vazduha spolja.

Pravilno postavljanje i konfiguracija ventilatora za kućište mogu značajno uticati na termalne performanse računara

Tipovi ventilatora za kućišta:

  • Standardni: Jednostavni ventilatori koji dolaze u različitim veličinama (npr. 120mm, 140mm) i odgovaraju različitim mestima za montažu.
  • Visoko-performansni ventilatori: Dizajnirani za bolji protok vazduha i statički pritisak, idealni za hlađenje radijatora i gusto upakovanih kućišta.
  • RGB/LED ventilatori: Kombinuju performanse hlađenja sa prilagodljivim osvetljenjem za poboljšan vizuelni izgled.

Onlajn prodaja kulera za procesore i kućišta

Istraži šta smo pripremili, uporedi različite brendove i već sada poruči kuler po super ceni i oštvari uštedu na onlajn kupovinu.

Bez obzira na to koji kuler kupiš, proverite TDP ocenu. Često će specifikacije vazdušnih i AIO hladnjaka takođe navesti TDP ocenu (koliko toplote hladnjak može da rasprši), i to je put ka tome da odrediš kapacitet odabranog uređaja.

Ako je TDP tvog procesora viši od onoga što se na kuleru navodi, verovatno će ona tvoj CPU biti usporen ili će ventilator raditi glasno, ili oba ta scenarija istovremeno. Ali ako je kuler ocenjen više od TDP CPU-a, toplote će biti manje, kao i buke.

Preporučujemo ti i da pogledaš našu ponudu kućišta za kompjutere, kao i napajanje

Back to Top